Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar finansija Siniša Mali izjavio je da naša zemlja u ovom trenutku ima na računu 600 milijardi dinara, odnosno oko 5,5 milijardi evra, što je čini likvidnom i stabilnom zemljom.
Mali je, gostujući na Televiziji „Pink“, ukazao na to da Srbija nikad nije imala više novca, naglasivši da je to rezultat odgovorne ekonomske politike u poslednjih 12 godina.
Nastavljamo sa takvom ekonomskom politikom koja je usmerena ka podizanju životnog standarda, budući da je u budžetu za 2025. godinu, predviđen novac za rast plata, penzija, minimalne zarade, rast standarda, poručio je Mali.
On je istakao i da prema juče objavljenim podacima srpska ekonomija ove godine raste tri-četiri puta brže od ekonomije evrozone, budući da rast BDP-a Srbije u tri kvartala tekuće godine iznosi 3,9 odsto, dok je prosečan rast BDP-a evrozone 0,8 odsto.
Prvi potpredsednik Vlade je prokomentarisao i stopu javnog duga uz ocenu da je Srbija i po ovom parametru stabilna, budući da njen javni dug iznosi 46,5 odsto BDP-a, dok je prosek zaduženosti evrozone 88,1 odsto BDP-a, globalni 93 procenta.
On je rekao da će privatni sektor nastaviti da bude stub daljeg ekonomskog razvoja koji prati povećanja plata u javnom sektoru od osam odsto od januara i rast plata od 11 odsto, predviđen za zaposlene u prosveti.
Mali je poručio i da će ubuduće rast penzija biti u decembru, počevši od predstojećeg poslednjeg meseca ove godine, kada će penzije biti uvećane za 10,9 odsto.
On je podsetio na to da u januaru stupa na snagu i odluka o povećanju minimalne zarade, i to 13,7 odsto, na 457 evra.
Sledeće godine budžetom je predviđen udeo kapitalnih investicija od 7,4 odsto BDP-a, a izdvajanja za Kancelariju za Kosovo i Metohiju, vojsku, poljoprivredu, prosvetu, zdravstvo, kulturu, ekologiju, biće rekordna, naglasio je prvi potpredsednik Vlade.
Prema njegovim rečima svi su dobili više novca da se ostvare ciljevi koje su ministarstva definisala, među kojima su i EKSPO i plan „Srbija 2027“.
Cilj je da završimo investicioni ciklus, da umrežimo Srbiju brzim prugama, saobraćajnicama, auto-putevima, da izgradimo škole, bolnice, da ulažemo u energetiku, istakao je Mali.
On je poručio i da će izgradnja samog Nacionalnog stadiona koštati 464 miliona evra, a da će se oko njega dodatno ulagati u prateću infrastrukturu.